ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග මහතාගේ දිවියෙන් බිදක් …

0
1285

වීරතුංග මහතා මාතර රාහුල විද්‍යාලයේ ප්‍රාථමික අධ්‍යාපනය ලද අතර ද්විතීක අධ්‍යාපනය සඳහා කොළඹ රාජකීය විද්‍යාලයට ඇතුලත් විය. වීරතුංග මහතා කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ව්‍යාපාර  පරිපාලනය පිළිබඳ ශාස්ත්‍රපති උපාධියක්ද එම විශ්ව විද්යාලයේදීම ස්වාභාවික විද්‍යාව පිළිබඳ විද්‍යාවේදී උපාධියක් ලබා ඇත. පසුව පශ්චාත් උපාධි අධ්‍යයනය සඳහා පෙන්සිල්වේනියා රාජ්‍ය විශ්ව විද්‍යාලයට ඇතුලත්  විය.

ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජයේ ජනාධිපති ධූරයට පත් වූ 2005 නොවැම්බර් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග මහතා මෙම තනතුර භාර ගත්තේය. මෙයට පෙර, වීරතුංග මහතා 2004 අප්‍රේල් මාසයේ අග්‍රාමාත්‍ය ලේකම් ධුරය දැරීය. කලින් ඔහු ශ්‍රී ලංකා තොරතුරු හා සන්නිවේදන තාක්ෂණ නියෝජිතායතනය ප්‍රතිනිර්මාණය කරන ලද අධ්‍යක්ෂකදවේ.ඔහු ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්ව විද්‍යාලයේ කළමනාකරණ පශ්චාත් උපාධි ආයතනයේ (PIM) ජ්‍යෙෂ්ට උපදේශකවරයෙකු ලෙසද කටයුතු කර ඇත.

වීරතුංග මහතා 1977 ජනවාරි මස ශ්‍රී ලංකා පරිපාලන සේවයට පිවිසි අතර, රාජ්‍ය සේවයේ ජ්‍යෙෂ්ට තනතුරු රැසක් දරන ලදී. අග්‍රාමාත්‍ය ලේකම්,අතිරේක ලේකම්, අගමැති කාර්යාල, අතිරේක ලේකම්, අධ්‍යාපන හා උසස් අධ්‍යාපන අමාත්යාංශය, අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්, තෘතියික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාව, උප සභාපති, ජාතික ආධුනිකත්ව මණ්ඩලයේ සහ යෞවන කටයුතු හා ක්‍රීඩා අමාත්යාංශයේ ජ්‍යෙෂ්ට සහකාර ලේකම් ආදී ලෙසිනි.
ඔහුගේ වෘත්තීය ජීවිතය ආරම්භයේ දී, ඔහු උප දිසාපතිවරයෙකු විය.

ඔහු තායිලන්තයේ ආසියා පැසිෆික් කලාපයේ ජාත්යන්තර කම්කරු සංවිධානයේ කලාප කාර්යාලයේ ප්‍රධාන කාර්යාලයේ ප්‍රධාන තාක්ෂණික උපදේශක / වෘත්තීය පුහුණු විශේෂඥවරයෙකු ලෙස කටයුතු කළ අතර මාලදිවයින් රජය සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවර්ධන වැඩසටහනේ උපදේශකයෙකු ලෙසද සේවය කළේය. මීට අමතරව, ඔහු ILO සඳහා උපදේශන සේවා කිහිපයක්ද සිදු කර ඇත.

වීරතුංග මහතා ශ්‍රී ලංකා විදුලි සංදේශ නියාමන කොමිෂන් සභාවේ සභාපතිවරයා වන අතර, අතිරේකව, ජාතික ඵලදායීතාව සඳහා ජනාධිපති කාර්ය සාධක බලකාය සහ ජාතික පරිපාලන ප්‍රතිසංස්කරණ කවුන්සිලයේ සභාපති ලෙස කටයුතු කරයි. සිය වෘත්තිය පුරාවට ඔහු විවිධ කාර්ය බලකා, කමිටු, පාලක සභා සහ රාජ්ය සංස්ථා හා ව්‍යවස්ථාපිත මණ්ඩලවල අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලවල සේවය කර ඇත.
නමුදු අද වන විට ඔහු හට අත් වී ඇති ඉරණම කෙබදු වේද ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here